Hawkeye Firefly 8S akciókamera teszt – Királyi vér

3_9.jpgA Hawkeye Firefly 8S akciókamera tipikusan az a készülék, ahol a príma árazás és a funkciók egymásra találnak, és a cég sem hiszi magáról azt, hogy azért, mert egy nevet ráaggattak a tokozásra, már elkérhetnek kétszer akkora összeget. Nem is teszik meg, 25.000 forint körül az egyik – ha nem a - legjobb vétel, és tud egy két olyan extrát is, ami a többi kamera esetében egyáltalán nem érhető el.

 

Kicsomagolás

A kicsomagolás előtt néhány dolgot szeretnék tisztázni, ami rá fog világítani arra, hogy miért ezt a kamerát teszteltem. Mivel ez alapvetően egy drónokkal foglalkozó blog, ezért azt is szoktam vizsgálni, hogy a hobbireptetők számára megfelelő lenne-e a tesztalany, de az sem mellékes, hogy egyéb sporttevékenységek esetében mennyire használható.

img_0347.JPG

Ennek tükrében egyáltalán nem mindegy, hogy mi van a csomagolásban, hiszen fel kell a kamerát szerelnünk kormányra, sisakra és még ki tudja, hova. Szerencsére itt nincs hiba, hiszen ilyen mennyiségű kiegészítőt még egyetlen kameránál sem láttam, pedig már vagy 15 darabot teszteltem. Aki azt gondolná, hogy ez az általános, az vessen egy pillantást például a Xiaomi Yi 4K alapkiszerelésére. A csomag tartalmaz az alábbi:

  • 1 db Hawkeye Firefly 8S kamera
  • 1 db vízzáró tok
  • 1 db nyitott tok mikrofonos felvételekhez
  • 1 db USB kábel
  • 1 db nyakba akasztó felfogatás
  • 1 db napsütés elleni optika árnyékoló
  • 7 db különböző, mindenféle felületre való rögzítő elem, bilincs
  • 1 db egyenes, ragadós tartó
  • 1 db hajlított, ragadós tartó
  • 1 db leírás
  • 3 db matrica

img_0344.JPG

Egyetlen általam használt típusú kiegészítő nincs benne, ez pedig a különböző testhámok, de ez fizikailag nem is férne el a külsőre egyébként kellemesen kinéző, de nem túl extra dobozban. A dizájn kísértetiesen hasonlít az SJCAM SJ5000X Elite sajátjára, ami nekem bőségesen elegendő. Jól néz ki, logikusan vannak elrendezve benne a dolgok, nem úgy, mint annak idején az EKEN H8R esetében.

img_0346.JPG

Ami a kamera minőségét illeti, fogásra kellemes, gumírozott tégla, de inkább a kemény, semmint rekortán puhaságú anyagokkal vették körbe, úgy látszik ez a Gopro tulajdonsága marad. Mivel a „kizárólag” kocka formán nagyon nincs mit reszelni, nézzük a sajátosságokat, amiket felvonultat.

img_0351.JPG

Bal oldalon egy micro HDMI és egy mini USB csatlakozó található, ez utóbbi AV kimenetként is szolgál, aminek a drónt reptetők fognak örülni. A bal felső sarokban felfogatási pont, itt fűzhetjük fel a kamerát a hozzá adott pántra. Felül található a mikrofon nyílása és az elsütő "billentyű", ami egyben státusz LED is, ahogy a fronton elhelyezkedő ki- és bekapcsoló gomb is, ami szerintem sokkal elegánsabb megoldás, mint az SJCAM vagy a Gitup LED-jei szétszórva a kamerák testén. Itt ráadásul a Firefly felirat is visszajelzőként működik, ha a menüben vagyunk, kékről zöldre vált, nagyon stílusos.

img_0348.JPG

Szemből a már említett gomb fölött egy piciny tükör látható, ezzel csinálhatunk selfie-ket úgy, hogy az arcunkat középre pozícionáljuk a polírozott felületen. Jobb oldalt egy előre hátra gombnak látszó megnyomható felület van, ami valóban a lapozást segíti ha a menüben állunk, egyébként a kijelzővilágítást kapcsolja le, míg hosszabb nyomásra a WiFi-t aktiválja. Hátul a szokásos 2 inch-es panel, ami nem érintőképernyős, de ez engem különösebben nem zavart, bár a Xiaomi Yi 4K-nál például nagyon szerettem a böködhető felületet.

img_0350.JPG

Érdekesség, hogy van külön lejátszás gomb is, ami kívül a visszanézési funkciót, belül a menük közötti lapozást teszi lehetővé, illetve ide került az SD kártya hely is, ami sokkal kényelmesebb így, mintha az oldalán kellene beerőszakolnunk. Alul pedig a szokásos háromlábú állvány rögzítőpontját és az 1200 mAh kapacitású akkumulátort láthatjuk.

img_0349.JPG

A kamerának két variánsa is van, egy 90 fokos torzításmentes lencsével szereltilyen a tesztalany is -, és egy 170 fokos nagylátószögű, mindkettőnek több lépcsőben állítható a FOV-ja.

 

Tesztüzem

A használatbavételt mindig két dologgal szoktam kezdeni, átnézem a menürendszert, hogy érezzem, mennyire gördülékenyen működik, illetve hogy a lehetőségeket feltérképezzem. A Firefly 8S esetében kifejezetten rendben volt minden, intuitív az elrendezés, bár a beállításokban a főmenü léptetés a lejátszás gombra esik, ami elsőre egy kicsit furcsa lehet. A logika a Gopro-t idézi, vagyis az adott funkció alá szervezték a hozzátartozó menüpontokat, de ott mintha gördülékenyebb lett volna a lapozás.

img_0352.JPG

Mivel tudom, hogy mindenki a felbontásra kíváncsi, ezért íme, a kamera natív módon támogatja az alábbiakat:

  • 4K 30 FPS
  • 2.5K 60 FPS
  • 1080p 120 FPS
  • 720p 240 FPS

Persze vannak még mindenféle más felbontási értékek is – összesen 24 féle -, itt az FPS értékek, a Superview formátum, illetve a képarány – 4:3 vagy 16:9 – kombinálásával rakhatjuk össze a variációkat. A magas képkocka/másodperces módok pedig remek lassított felvételeket tesznek lehetővé, aminek biztosan örülnek az extrém sportok szerelmesei.

2_13.jpg

A fenti módokhoz azonban megfelelő hardver is kell, ami itt egy Ambarella A12S75 processzort és 12 Megapixeles Sony IMX 117 szenzort jelent. Ez mondhatni sztenderd az olcsó 4K képes kamerák között, viszont így nem is kell a kézikönyveket bújni, hogy valóban igaz-e az emlegetett felbontás, hiszen számtalan ellenlábasa is ugyanezekre az elemekre épít.

1_14.jpg

A trükk általában nem itt, hanem a szoftveres oldalon van, egyrészt azért, mert nem minden funkciót implementálnak, másrészt mert azok nem megfelelően működnek, ami kínszenvedéssé teszi a használatot. Ez a Firefly S8 esetében szerencsére fel sem merült, nem fagy, nincsenek véletlenszerű hibák, minden szépen teszi a dolgát, pont úgy, ahogy kell. Egyetlen dolgot vettem észre, hogy a 64 GB-os Samsung EVO UHS-I U3 kártyámat csak akkor kezelte, ha 32 KB volt a szektorméret és NTFS a fájlrendszer, ebben a formában viszont a 128 Gigabyte-ig mindent kezel.

screenshot_2017-12-28-11-38-37-553_com_dawnwin_mobile_firefly.png

A teszt elején gyorsan csináltam egy firmware frissítést, a legutóbbi a 2017.12.13-as, vagyis normálisan fejlesztgetik a szoftverét, ráadásul a hozzá adott applikációból is feltölthetőek a javítások, én is így csináltam, nagyon kényelmes. Nincs SD kártyára másolgatás, újraindítási szekvencia, meg hasonlók, gyakorlatilag a kamera mindent magától intéz.

screenshot_2017-12-28-11-40-32-013_com_dawnwin_mobile_firefly.png

A program egyébként teljes értékű, az összes funkció vezérelhető, ami pedig valamiért nem – pl. a FOV állítás egyes felbontásoknál – azt egy kis felugró ablak jelzi. A felület nagyon intuitív, minden kézre áll, a menürendszer adja magát, ráadásul nem is nagyon fagyott ki a tesztidőszak során, az egyik legjobb applikáció amit valaha láttam. Sokszor inkább innen állítgattam a dolgokat, mint a menürendszerből, mert ez talán még annál is kényelmesebb.

6_4.jpg

Gyorsan szaladjunk át a hasznosabb hardveres lehetőségeken, amelyek sajnos ma már nem minden kamera esetében vannak egyértelműen jelen:

  • AV kimenet, FPV képet ad
  • mikrofon bemenet, ha valaki szeretne a felvételek alatt értelmezhető hangot is kapni /ezt sajnos nem tudtam tesztelni/
  • használható autós kameraként
  • EIS, vagyis elektronikus képstabilizálás
  • WiFi és Bluetooth kapcsolat, utóbbi a távvezérlés miatt kellhet

Két dolgot nem tud, az egyik a tok nélküli vízállóság, a másik a GPS pozíció képre rögzítése, pedig főleg ezekkel a funkciókkal kampányolnak mostanában a vezető akciókamera gyártók, igaz sokkal magasabb árcédula mellett.

4_7.jpg

Ami a szoftveres részt illeti, a felhozatalt nyugodtan nevezhetjük bőségesnek. A két főmenű – a fényképezés és a videózás – alá kerültek az adott működési módhoz tartozó beállítások, amikről simán lehetne írni még 40.000 karaktert, de ezek használat közben elég egyértelműek, inkább csak az érdekességekre térnék ki.

Fényképezés módban jobb felül láthatjuk egy kis piktogramon, hogy éppen milyen kiegészítő funkció aktív. Ezek az alábbiak lehetnek:

  • sima fényképezés
  • tömeges fotózás: ilyenkor adott idő alatt több kép is készül
  • time-lapse: vagyis adott időközönként automatikusan ismétlődik a fotókészítés, és ezt a végén összefűzhetjük (tipikusan így veszik fel a naplementét)
  • hosszú expozíció: amikor több fényre van szükségünk, megnyújthatjuk az exponálás idejét
  • visszajátszás: megnézhetjük eddigi műveinket

Itt is van beállító menü, ami a rutinos kamerahasználókat nem fogja különösebben megdöbbenteni, fotó méret, minőség, időbélyeg, fehéregyensúly, fénykondíciók és hasonlóak kapcsolgathatók. A „play” megnyomásával pedig a háttérbeállítások közé léphetünk, ahol én egyből kikapcsoltam a menü csipogást, mert meglehetősen idegesített. Itt kiosztanék egy fekete pontot a kevés nyelvre – angol és két kínai -, egy pirosat pedig az LCD képernyő fényerő állítására, aminek maximum fokozata olyan erős, hogy még napfénynél is jól látható rajta a tartalom.

Én jellemzően 12 MP felbontású képeket készítettem, hiszen ennyit tud a szenzor is, és kifejezetten elégedett voltam a minőségével. Az elkészült anyag részletes, jók a színek, belenagyítva sem hullik atomjaira a felbontás, bár azért rossz fényviszonyok – egyik irányból érkező erős fény vagy fényhiányos környezet – között itt is érzékelhető a kivakulás és kiégés, illetve sötétben láttam már jobb képeket is. A síklencse miatt torzítás nincs, ami az egyik legnagyobb hibája szokott lenni az ilyen kameráknak.

Az árához képest viszont kifejezetten jól teljesít, nagyjából úgy, mint a Thieye T5 vagy a Yiaomi Yi 4K. Hiányoltam viszont a FOV állítást képek esetében, ilyen funkció csak a videóknál létezik, bár valójában nincs rá szükség a torzításmentesség miatt. Sajnos RAW formátumban nem képes a Firefly 8S menteni, csak JPG-ben.

Átlépve a következő menübe, nézzük, milyen videó módokat támogat a kamera. Ez sem fog senkit az újdonság erejével mellbe vágni, hiszen a szokásos lehetőségeink vannak:

  • normál videó
  • video-lapse: bizonyos időközönként készített képek videóvá fűzése
  • lassított felvétel
  • autós mód /mozgásra elindítja a felvételt/
  • visszajátszás

A képkészítés alatt hiányolt FOV állítás itt megtalálható, három lépcsőben változtathatjuk, én általában a legkeskenyebbet használtam. Van viszont háromféle fénymérési mód, ami a tapasztalatim szerint drasztikusan meg tudja határozni, hogy egy felvétel mennyire lesz sötét vagy világos. Itt kapcsolható be a mozgásérzékelés, ami az autós kamera funkciónál jön jól.

 A képstabilizálást maximum 1080p 60 FPS-ig kezeli a hardver, vagyis a maximális felbontáson nem vehetjük igénybe a szolgáltatást, illetve valamilyen okból kifolyólag csak a magasabb FPS számnál lehet FOV-ot állítani, aminek igazából nem értettem az okát. Így ugyanis vagy az EIS-ről, vagy a keskenyebb látószögről kell lemondanunk, ami azért eléggé bosszantó tud lenni. Ez utóbbi nélkül ráadásul az olyan sportok mint a síelés, leginkább bakkecskézésre hasonlítanak, és sajnos teljesen élvezhetetlenné válnak, de ez persze más kamerákra is igaz.

Videóból kivágott képek

A videó minősége viszont megdöbbentően jó, a kategóriájából egyértelműen felfele lóg ki, ilyen részletességet én csak dupla ilyen drága kameráknál láttam, vagy még ott sem. A teszt kedvéért kivágtam a videófolyamból képeket, és majdnem olyan jók, mintha fényképként készültek volna, ami egyszerűen elképesztő.

Gondolom, azt mondanom sem kell, hogy aki 4K 30 FPS vagy 2.5K 60 FPS vagy más, sok képkocka/másodpercből álló streamet szeretne készíteni, az UHS-I U3 besorolású SD kártya alatt ne nagyon próbálkozzon, különben kifagyasztja a kamerát, mivel az nem bírja leírni a tartalmat.

A gyenge pont itt is a kevés fényből álló környezet, amit a kamera viszonylag nehezen kezel le, legalábbis az átlagnál szerintem rosszabbul. Ebben még mindig a Gitup Git1 a király, de ez egy olyan szűk felhasználási kör, ami szerintem kevés embert érint. Autós kamerának emiatt nem igazán jó, de arra vannak sokkal jobb célmegoldások is, mint a Xiaomi Mijia vagy a Mini 0805 és testvérei.

5_5.jpg

Az üzemidő nálam a gyár által megadott értékek körül alakult, 4K 30 FPS durván 90 perc, 1080p ugyanezzel a képkocka számmal majdnem két óra, de ezt persze erőteljesen befolyásolja a külső hőmérséklet. Síelésnél értelemszerűen kevesebb lett, ezek az értékek nagyjából szobahőmérsékleten értendőek. Másfél óra alatt azonban készül vagy 40 GB-nyi videó, szóval érdemes nagy kártyával készülni. Extra akkumulátorokkal természetesen még jobban kiterjeszthető.

Mivel a blogmotor nem engedi feltölteni egy bizonyos méretnél nagyobb képeket, ezeket itt találjátok meg.

 

Összegzés

Szerintem jelenleg ez a legjobb ár/érték arányú kamera a piacon, ami 4K 30 FPS videót is képes készíteni. Az alacsony árban ráadásul rengeteg kiegészítő is belefért, van elektronikus képstabilizálás, tehetünk rá külső mikrofont, remek videókat és képeket készít és még az üzemideje is jó. Van néhány hiányossága, ilyen a kevés fény melletti minőségromlás, hogy nincs RAW formátum és hogy néhány speciális funkciót – GPS, tok nélküli vízállóság – nem tud, de ezt a konkurencia is csak két-háromszor drágábban kínálja.

Nálam ez egy öt csillagos kamera, szerintem ennél most nincs jobb termék 100-120 dollár körül, ráadásul Gearbesten EU raktárból is elérhető, tehát se vám, se ÁFA csak a kuponkód beütése van hátra: HSCNyear17. Aki pedig 25.000-ért vinné, az ne felejtse el használni az Xmas309 kódot.

 Előnyök  Hátrányok

 + natív 4K 30 FPS 
 + jó ár/érték arány

 + AV OUT, mikrofon in
 + rengeteg kiegészítő
 + jó videók és képek
 + hosszú üzemidő
 + remek alkalmazás
 + jó szoftverkövetés
 + elektronikus képstabilizálás

 + torzításmentes lencse
 + jó hang


 

- gyenge teljesítmény kevés fény mellett
- nem minden felbontásnál van EIS
- nincs RAW formátum


A kamerát itt vásárolhatjátok meg (az árak az árfolyam ingadozásának és az akciók függvényében változhatnak):

Ha tetszett a cikk, kérlek tisztelj meg azzal, hogy nyomsz a cikkre egy lájkot Facebookon, így látni fogom, hogy munkám nem hiábavaló. Annak is örülök, ha megosztod, így még több emberhez jutnak el az információk. Előre is köszönöm.

Címkék: cikk, cikkek, Firefly 8S