Leader 120 drón teszt - 120 milliméternyi tömör gyönyör

20171005153600_69637.jpgEddig csak 100 mm vagy annál kisebb mikro gépek jártak nálam, ezért nagyon kíváncsi voltam arra, hogy mi történik, ha az alapvetően azonos technikát egy picit nagyobb vázra ültetjük át, azonos hardver elemek, de nagyobb propellerméret mellett. Előre lelövöm a poént, a +20 mm maga a Nirvána, olyan mértékben változtatja meg a gép viselkedését, hogy az megdöbbentő. Így kapjuk meg az egyik legjobb micro gépet a piacon, ráadásul még az ára is alacsony, ez most 23.600 forintot jelent.

 

Kicsomagolás

A kép teljessé tételéhez hozzátartozik, hogy ezt a tesztet a Furibee Dinosaur Q95 kipróbálása után írtam, ami eléggé elvette a kedvemet. Nem igazán jött be a gép a nagy őrület ellenére, ami körülveszi, pedig nem lenne rossz, csak egy csomó tróger hibát követtek el rajta, amit egy kis odafigyeléssel orvosolni lehet(ett volna). Ezzel szemben a Leader az ellenkező utat választotta, mindene sztenderd, kivéve a váz és propeller méretet, és pont ez tette izgalmassá a gépet.

img_9859_1.JPG

A nagyobb méretek ellenére kisebb dobozban érkezett, mint a Dinosaur, mégis több mindent találhatunk benne. 500 mAh akkumulátor - igaz a gyengébbik, 30C-s fajtából -, 4 db propeller, maga a drón és egy értelmezhető leírás a jutalmunk, a vevő viszont kimaradt. Ezt őszintén szólva egyáltalán nem bántam, mert utálom a gagyi, fail safe nélküli 6 csatornás vevőket, amiket ránk sóznak, mint például a Bfight 210 esetében is. Ment is bele egyből egy Frsky XM+, ami az egyik legjobb diversitys mikro vevő, viszont ez azt is feltételezi, hogy ilyen neked is van otthon.

20171005153559_81954.jpg

A kinézete nekem nagyon bejön, főleg ha felrakjuk rá a propellereket, amelyek összeadva akkorák, mint maga a teljes test. Kicsit olyan, mint egy brutálisan kigyúrt karú erőművész. A karbon váz íve engem a 225 milliméteres Leopardra emlékeztet, elől és hátul pedig kék 3D nyomtatott elemekkel egészítették ki. A kamera felfogatása piros 3D műanyag, ami nem a legszebb, viszont a kameraszög csavarokkal állítható, ami egy akkora plusz, hogy tőlem WC papírból is lehetne, akkor is szeretném.

img_9868_1.JPG

A 120 milliméteres váz alja sík, így ide csak egy velcrot kell felragasztanunk és máris tökéletesen felfekszenek az akkumulátorok. Mindig meglep, hogy attól hogy, egy gép 20-25 milliméterrel nagyobb, mennyivel több rajta a hely, pedig mind az ESC, mind a vezérlő, de még a motor is a 95-ösökről érkezett, de pont ezért is lett ilyen olcsó. A belső részek igen védettek, bár azért egy motorvédő műanyagot kaphatott volna gyárilag a gép.

img_9865_1.JPG

Bár a minőség nem kiemelkedő, tróger részeket sem nagyon találtam rajta, nincsenek ragasztó pisztolyos taknyolások, meg szana-széjjel lifegő elemek. A vevőt én a karbon vázra húztam rá két gyorsszorítóval, amit egy kis forró ragasztóval pöttyintettem meg, így nem is lötyög, és nem is kellett kétoldalú tapadós anyagokkal összegányolnom a vezérlőt.

 

Tesztüzem

Ez a gép alapvetően attól baromi jó, hogy nagyon eltalálták az alkatrészek "ideális egymáshoz képestiségét", vagyis hogy melyik motorhoz melyik propeller és ezekhez mekkora vázméret illik. Most elég sokat fogok anekdotázni arról, hogy szerintem mi az ideális vázméret és hasonlók, és biztos sokan nem fognak velem egyet érteni, ezt majd a komment mezőben kifejtitek, a lényeg, hogy a gondolatmenetemet tudjátok követni, akkor meg fogjátok érteni a lényeget.

20171005153600_95504_eredmeny.jpg

A teljesítmény-repülési idő-áramfogyasztás szentháromság alapvetően másik három dologtól függ: vázméret, propellerméret és a motorok paraméterei. Az elsőt nem kell különösebben magyarázni, ha felfér, akkor felfér, ha nem, akkor nem, viszont azt is érdemes tudni, hogy az a 4x +20 mm karbon nem akkora plusz súly, hogy ne lenne érdemes a vázat a hosszabbakkal kérni.

img_9985.JPG

A propellerek és a motorok paraméterei viszonylag összefüggnek, ugyanis minden motorhoz van egy ideális légcsavarméret, amit általában a KV értékhez lehet hozzásaccolni. Azért mondom, hogy saccolni, mert mindenki egy picit mást érez ideálisnak, de ökölszabály, hogy az alacsonyabb KV értéhez nagyobb propeller méret, vagy azonos propellerméret mellett kevesebb áramfogyasztás és kisebb emelőerő tartozik.

20171005153559_90521_eredmeny.jpg

A másik kardinális kérdés, hogy hány cellán akarsz repülni. Elég-e a kettő, vagy kell-e több, ugyanis ez is jelentősen befolyásolja a gép viselkedését. A 95 mm-es kis pöcsköszörűket tipikusan 1104 7500KV motorral és 1935 vagy 2035-ös propeller szerelik, ilyen például: Arfun 90, Arfun 95 Pro, XF 90 vagy éppen a Furibee/Gofly-rc Falcon CP 90. Ezek meglehetősen jól és agresszíven repülhető gépek, de az üzemidejük valahol 3-5 perc között lesz egy 450-550-es akksival, tehát rövid lesz a móka. A nagy RPM + kicsi propeller felület ezt okozza. Mivel sokat zabálnak, feljebb lépni cellaszámban mindig egy kicsit necces.

1507187126583484_eredmeny.jpg

A másik út az, amit az Eachine Lizard és a Furibee Dinosaur Q95 vonal követ, azonos propellerméret mellett vigyük le a KV értéket, így csökken az áramfogyasztás és a gépek elmennek 3, de akár 4 cellával is. Cserébe 2 cellán teljesen agyoncsapja a teljesítményt, egy döglött hintalovat kell arrébb toszogatnunk a levegőben, ami azért annyira nem nagy élmény, bár így is sokkal jobb, mint a szénkefés társaik. A 3 cellás akksik viszont drágábbak is és macerásabb őket tölteni, szóval az első és második kategóriát hozzuk össze.

img_9864_1.JPG

Nagy propeller, kevés cella, kis súly és magas KV értékű motorok, na ez lett a Leader 120. Megy mint az állat, mert nagy a propeller felület - 2535 -, magas a KV érték - 7500 - és alacsony a feszültség. Ennek a mixnek egy nagyon előnyös tulajdonsága, hogy ha nem nyomjuk, nagyon takarékos is, simán elértem vele LOS-ban a 7-8 perces üzemidőt, ha viszont odahúzogatunk, akkor viszont nagyon megy, vagyis nagyjából sikerült mindent optimálisan összehozni. Játszhatnánk még a magasabb feszültséggel is, mert ugye ott hatékonyabb az energiafelhasználás, de úgy sem bírja ki senki, hogy ne full gázzal repüljön, ráadásul azok jóval nehezebb áramforrások. A Leader súlya 70 gramm, ennyi jut 120 milliméterre, míg a Furibee Dínó 61 gramm 95 milliméteren, vagyis 9 gramm a különbség, ami nagyjából 2 motoronként, na ez gyakorlatilag semmi, nemhogy nem érezhető, épp ellenkezőleg, a Leader 120 sokkal erősebb ezekkel a propellerekkel.

180406-6944.jpg

Érdekesség még, hogy a váz mennyire letisztult, pont belefér minden, szépek a lekerekítések, nincsenek sorják és nem kell beleerőszakolni a különböző részegységeket, mint a kisebb testvéreibe. Az ESC ugyan 20 amper áramtűrésű, ami erre a felállásra bőven elég, de még 3 S-re is, de minek, mikor 2 cellán is úgy viselkedik, mint egy 3 cellás gép?

1507187126743851_eredmeny.jpg

A vezérlő a szokásos Minicube F3, ami totál Omnibus F3-nak néz ki, még a vevőt is ugyanoda kell forrasztani. Megbízható cucc, nem szokott döglődni. A motorok a már említett 1104 7500KV-s egységek, jó pörgősek, nagyon szépen viszik a gépet. Érdekes, hogy a "Full Speed" felirat került rájuk, ezek szerint ők az igazi gyártó, szóval a gépet illene Full Speed Leader 120-nak nevezni. A vezérlő természetesen OSD-t is kapott és egy külső buzzert, amit ha esetleg elromlana, bármikor tudunk cserélni.

A "vájt fülüek" kiszúrhatták a 6000-es MPU-t, ami a jobb giroszkópok közé tartozik, a gép nem is oszcillál, nagyon szépen repül, angolul ezt hívjuk "locked in" érzésnek.

1507187127392699_1_eredmeny.jpg

A kamera egy AIO, vagyis az adóval és a dipole antennával egybeépített egység, aminek a szöge - dobpergés - állítható, végre az egyik mániám teljesül. A másik sajnos nem, ugyanis a VTX 25 mW-tal tud maximum adni, de legalább jól kilóg az antenna, és így a vétel is megfelelő, persze a hatótáv eléggé behatárolt, de hát ez már csak ilyen, akinek a 200-300 méter nem elég, az cserélje ki egy állítható adóteljesítményű darabra.

Sajnos a DVR-em haldoklik, azért ilyen pocsék a minőség...

A képminőség nálam a so-so kategóriába esik, tulajdonképpen ez a gép egyetlen hibája. Nekem ez a 3D nyomtatott kameratartó annyira nem tetszik, de ha megsérül, akkor legalább le lehet gyártatni, viszont a kép lehetne jobb, itt is leginkább az a baj, hogy nem elég világos, illetve hogy kicsit összemossa a tárgyakat, de közel sem vállalhatatlan a dolog, kap mondjuk egy közepes osztályzatot.

 

Fejlesztési lehetőségek

A vásárlók szerencséje, hogy a gép nagyjából mentes mindenféle hibától, amennyiben a Betaflight beállításokat becsületesen elvégezzük. Persze azért néhány upgradre itt is lehetőség van, egyik ilyen az antennák jobb elhelyezése. Ezek persze egyáltalán nem kötelezőek, mint például a Furibee Dinosaur Q95 esetében, mert a drón a gyári elemekkel sem rossz, de azért mindig van feljebb.

8c47d11d85eeab228135132bfb0c80bd_preview_featured.jpg

Antennák: Ami nekem nagyon tetszik, hogy az XM+ vevő két antennáját egy vastagabb zsugorcsőbe húzzuk, majd a végüket két akkora zsugorral fedjük le, ami még belefér az előbbibe. Ezt Y alakban széthajtjuk, és máris kulturáltabban néz ki a dolog, nem mellesleg nehezebben hajlik le, így a propellerektől is védettebb lesz. Van thingiverses megoldás is, ami szintén tetszetős.

micro-swift-size.jpg

Kamera+VTX: a kamera egy fokkal jobb, mint az átlagos, olcsó mini gépek kamerái, de azért nem vitték túlzásba itt sem. Ezzel még elég jól együtt lehet élni, viszont a VTX ereje nem állítható, maradunk a 25mW-nél, mivel nincs semmilyen más lehetőség. Szerencsére a Runcam Swift passzentosan belefér, és egy állítható adónak is van hely, aki kevesli az FPV kép hatótávját. Persze ez sem feltétlenül kell, de ez a csere egyértelműen minőségi javulást hoz a gyári alkatrészekhez képest.

xt30-to-xt60-adapter.jpg

JST-t XT30-ra: ugyanaz a helyzet, mint a Furibee Dinosaur Q95 esetében, magasabb cellaszámnál a piros JST csatlakozó nem lesz képes átvinni elég áramot, vagyis szűk keresztmetszetként fog funkcionálni. Nem nagy dolog átforrasztani, tegyük meg, mert biztonságosabb az XT30 3 cellán.

 

Összegzés

A Leader 120 nálam új kedvenc lett. Nagyon szépen repül, van benne hely szerelni, takarékosan és agresszívan is lehet repülni, olcsó, és minden alkatrésze szabvány, szóval meg sem néztem az alkatrész utánpótlást, vázat pedig lehet hozzá kapni. A motorok, az ESC, mind a szokásos, a kamera+VTX-et pedig úgyis kicserélitek, ha esetleg megsérülne.

Szerintem ennyiért, vagyis 23.600 forintért jelenleg nincs jobb vétel, egyetlen mikrot sem tudnék említeni, ami jobb. Ha van is ilyen, akkor viszont azok legalább egy tízessel drágábbak, de kb. nekünk is ennyibe kerülne egy Runcam Micro a gép orrába. A tömege még 3S-sel sem lesz több, mint 150 gramm, szóval soha nem fogja elérni a 250 grammos álomhatárt, ami vélhetően a majd elkészülő drón törvény egyik sarokköve lesz. Nem nagyon találtam rajta fogást, de a neten mások sem, szóval üdvözöljétek a micro kategória új királyát.

 Előnyök  Hátrányok

 + jó motor + propeller kombináció
 + sokkal erősebb, mint a kisebb gépek
 + hosszú üzemidő

 + olcsó
 + stabil, jól repül
 + jól néz ki, okos vázelrendezés
 + állítható kamera
 + buzzer és OSD

 + 2-3 cellával is megy
 + 20 A ESC DSHOT 600-zal
 + nagyon élvezetes gép
 + alig kell rajta valamit változtatni
 + 6000-es MPU
 + kis módosítással belefér egy Runcam

 

- VTX nem állítható teljesítményű
- maximum közepes kamera
- JST csati XT30 helyett /javítható/
- nincs szoftveresen konfigurálva /javítható/



A drón itt vásárolhatjátok meg (az árak az árfolyam ingadozásának és az akciók függvényében változhatnak). EU Expresszel szállítással nem kell vámot és ÁFA-t fizetni:

 

Ha tetszett a cikk, kérlek tisztelj meg azzal, hogy nyomsz a cikkre egy lájkot Facebookon, így látni fogom, hogy munkám nem hiábavaló. Annak is örülök, ha megosztod, így még több emberhez jutnak el az információk. Előre is köszönöm.